Kwestionariusz Gallupa – co to takiego?

3 lipca 2019

Kwestionariusz Gallup, czyli Model CliftonStrenghtsFinder, wykorzystywany jest do odkrywania oraz określania naszych talentów. Kwestionariusz daje możliwość zbadania i poznania 5 lub 34 z nich. Warto zacząć od mniejszej ilości, ponieważ i tak musimy wykonać sporo pracy, aby je poznać, zrozumieć, ale co najważniejsze rozwijać. Gallup służy nam do zbudowania świadomości na temat naszych mocnych stron, ale również obszarów do rozwoju i poprawy.

Jak wygląda kwestionariusz Gallupa?

Wiele osób nazywa ten kwestionariusz testem, jednak jest to błędne określenie. Nie jest to test, ponieważ nie możemy go oblać. Kwestionariusz ten ma nam uświadomić nasze mocne strony oraz obszary do pracy nam nimi.  Zdecydowanie możemy je jeszcze bardziej rozwinąć i wykorzystywać w swojej codziennej pracy, ale także życiu prywatnym. Przeprowadzany jest w formie online. Po zalogowaniu do systemu, gdzie tworzone jest indywidualne konto, każda z badanych osób, otrzymuje pakiet pytań jednokrotnego wyboru. Decydujemy się na te odpowiedzi, które są najbliższe naszemu sposobowi postępowania oraz myślenia. Na każde pytanie mamy określoną ilość czasu – 20 sekund. Kluczowych dla nas jest 5 pierwszych talentów.

Jak przygotować się do badania?

Bardzo ważne jest, aby podczas badania mieć dogodne i spokojne warunki jego wykonania.  Unikajmy głośnych miejsc, wyciszmy lub wyłączmy telefon, skupmy się w 100 % na wypełnieniu kwestionariusza. Istotne jest dla nas, aby wynik był rzetelny i prawdziwy. Zdecydowanie odradzamy wykonania Gallupa przy dzieciach, w kawiarni, czy pokojach pełnych innych osób, podejdźmy do tego badania ze spokojem i otwartością.

Jakie korzyści daje Gallup?

Gdy poznasz swoje talenty masz szansę na zwiększenie swojej świadomości oraz możliwość wykonania pracy nad ich rozwinięciem. Masz również sposobność zredukowania tego, co przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu. Warto przeanalizować swoje wyniki, poświęcić czas na refleksję, ale także ustalić plan działania. Musimy określić co oraz w jaki sposób powinno zostać wykonane, aby osiągnąć zamierzone efekty. To świetne narzędzie do budowania skutecznych zespołów. Kwestionariusz daje ogromną możliwość poznania potencjału pracownika. Lider posiadając taką wiedzę, wspiera pracownika w rozwoju jego talentów, ale również ma możliwość stworzenia planu zagospodarowania jego talentów w swojej organizacji. Jest to bardzo pomocne np. przy delegowaniu zadań, ich ocenianiu, czy też sposobie komunikacji z pracownikiem.

Warto zaznaczyć, że talenty które zostaną określone po wykonaniu kwestionariusza, mogą również określać to, co w naszym postępowaniu i sposobie myślenia jest do zmiany. Przykładem jest np. talent – Analityk: w naszej pracy ten talent może być bardzo pomocny, ale w życiu prywatnym może tworzyć sporo barier. Jeśli mamy rozwinięty talent Analityka, bardzo dużo czasu oraz naszej energii będą nam pochłaniały np. codzienne zakupy. Zdecydowanie ten czas i energię można byłoby ukierunkować na inny obszar np. rozwój osobisty czy po prostu odpoczynek i regenerację.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowania zespołu marzeń, napisz do nas 😊