Poradnik dla Kandydata

Zebraliśmy w skondensowanej formie najważniejsze informacje przydatne każdemu, kto poszukuje pracy i bierze udział w postępowaniach kwalifikacyjnych. Z naszego poradnika dowiesz się, m.in: jak napisać dobre CV, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak odpowiadać na pytanie o oczekiwania finansowe.

Przepis na dobrze zbudowane CV
 

Dane osobowe – szczególną uwagę należy zwrócić na podanie poprawnego numeru telefonu oraz e-mail (podaj formalny e-mail, np. adam.nowak@gmail.com, unikaj nieformalnych, np. adasiooowy_23@gmail.com) . Z informacji, które są zupełnie niepotrzebne rekruterowi - to Twój dokładny adres zamieszkania. Uwierz, dla niego nie będzie miało znaczenia, czy mieszkasz pod nr 3 mieszkanie 62 czy nr 5 mieszkanie 28. W przypadku mniejszych miejscowości wystarczy, że podasz jej nazwę, natomiast mieszkając w większym mieście podaj dodatkowo swoją dzielnicę/osiedle.

Zdjęcie – nie jest to obowiązkowy element CV. Jeśli jednak zdecydujesz się na jego umieszczenie postaraj się, aby było ono aktualne i wykonane profesjonalnie. Niech będzie ono twoją wizytówką, która zrobi dobre wrażenie na rekruterze.

Dodatkowe informacje – napisz coś od siebie, zdanie lub dwa, które krótko przedstawią jaką osobą jesteś.

Doświadczenie zawodowe – zacznij od swojej ostatniej/obecnej pracy, a następnie wypisz chronologicznie te, które uważasz za warte poświęcenia uwagi w swoim życiorysie. Opisz jakie stanowisko zajmowałeś w danej firmie oraz za co byłeś odpowiedzialny. Postaw na konkretne informacje. Pamiętaj o dokładnych datach np. 10.2016 – 07.2017. Doświadczenie zawodowe to nie tylko zatrudnienie w firmach, zalicza się do niego również staż, praktyka, wolontariat, a także działalność w różnego rodzaju organizacjach, stowarzyszeniach, klubach czy kołach studenckich.

Wykształcenie – w tej części należy zastosować układ achronologiczny, tzn. informacje najbardziej aktualne umieścić na samym początku. Dodatkowo podaj daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów Twojej edukacji, kierunki studiów, specjalizacji itp.

Szkolenia i kursy –  postaraj wypisać tylko te, które według Ciebie mają związek ze stanowiskiem na które aplikujesz. Podaj kto je przeprowadził, jaki był ich temat oraz czas trwania.

Języki obce – określ ich poziom według skali europejskiej (A1, A2, … , C2). Jest to najczęściej używana skala podczas procesów rekrutacji. Możesz także rozbić znajomość języków na: w mowie, piśmie i czytaniu.

Umiejętności – pochwal się umiejętnościami, które mogą zainteresować rekrutera i jednocześnie przydadzą się na aplikowanym przez Ciebie stanowisku. Nie pisz ogólników (np. pracowitość, solidność), nie wyróżnisz się nimi na tle innych kandydatów.

Format pliku – najlepszym formatem będzie oczywiście plik PDF. Zapewni on taki sam wygląd i układ CV niezależnie od tego na jakim urządzeniu i programie zostanie wyświetlony.

Przejrzysta struktura – dopracuj warstwę estetyczną, tak aby CV było czytelne, a ujęte w nim informacje zrozumiałe i jasne.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – nie zapomnij o jej dodaniu, jest to jedna z pierwszych rzeczy, które sprawdza rekruter po otwarciu pliku CV.

Aktualnie brzmi ona następująco:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych dla potrzeb realizacji procesu rekrutacji na stanowisko (nazwa stanowiska) oraz przyszłych procesów rekrutacyjnych przez: (pełna nazwa firmy do której aplikujesz), zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016)”

Inne – przed wysłaniem CV sprawdź czy nie zawiera ono żadnych błędów stylistycznych, ortograficznych, językowych oraz rzeczowych.

 
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?
 

Zaproszenie na rozmowę świadczy o tym, iż rekruter docenił Twoje doświadczenie i umiejętności i zamierza poznać lepiej Twoją osobę. Jest to idealny moment na przedstawienie wszystkich swoich atutów, których nie udało Ci się zawrzeć w CV. Rekruter będzie zadawał sporo pytań, dlatego warto się do tej rozmowy solidnie przygotować.

 • Zdobądź informację o firmie – w jakiej branży działa, czym dokładnie się zajmuje, ilu pracowników zatrudnia itp.
 • Zaplanuj tak czas, aby nie spóźnić się na spotkanie, sprawdź jak dojechać do firmy, zapamiętaj imię i nazwisko osoby, z którą jesteś umówiony. Warto zabrać ze sobą dokumenty aplikacyjne (CV, list motywacyjny) oraz kopie certyfikatów i zaświadczeń potwierdzających Twoje kwalifikacje i osiągnięcia.
 • Zadbaj o odpowiedni ubiór – dopasuj go do kultury organizacyjnej firmy do której kandydujesz.
 • Bądź pewny siebie i staraj się udowodnić, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.
 • Podkreśl swoje mocne strony, jednocześnie dodając, iż jesteś świadomy nad czym musisz jeszcze popracować.
 
Oczekiwania finansowe
 

Jest to jedno z najbardziej stresujących kandydata pytań podczas rozmowy z rekruterem. Warto zrobić rozeznanie, ile zarabia się na podobnym stanowisku w innych firmach, czy mam doświadczenie w pracy na tym stanowisku czy może jestem początkującym. Bardzo ważne jest również to ile po prostu sami chcielibyśmy zarabiać. Nie tłumacz dlaczego akurat na tyle wyceniasz swoją osobę, pokaż że dobrze potrafisz siebie wycenić. Jednak jeśli uważasz, że podane wynagrodzenie może zostać uznane za zbyt wysokie, zawsze możesz dodać, iż jest to kwota do negocjacji.

 
Pytania kandydata
 

Pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zapyta czy masz jakieś dodatkowe pytania. Jest to odpowiedni moment na zadanie pytań, które rozwieją twoje wątpliwości czy wyjaśnią niejasności. Nie bój się ich zadawać, masz prawo do wielu informacji na temat całego procesu rekrutacji.

 
Pytania, które nie powinny być zadane
 

Nie musisz odpowiadać na pytania dotyczące:

 1. Stanu cywilnego
 2. Ciąży/planów posiadania dzieci
 3. Karalności – wyjątkiem jest gdy niekaralność jest wymagana na danym stanowisku przepisami prawa
 4. Preferencji politycznych, wyznania, poglądów religijnych, pochodzenia rasowego czy etnicznego
 5. Stanu zdrowia
 6. Twoich bliskich
 
Jak wygląda proces rekrutacji w PassionHR?
  proces rekrutacji w PassionHR