Pobierz darmowego ebooka "5 skutecznych sposobów na rekrutację online"

Pewność siebie czy pewność co do siebie?

12 maja 2020

Czym jest pewność siebie?

To ogólne poczucie własnej, osobistej wartości. Obejmuje ono przekonania o tym, co o sobie myślimy, jak się oceniamy, czy sobie ufamy i czy darzymy się życzliwością. To odpowiedź na pytanie jak bardzo lubisz i doceniasz siebie. To także miara tego jak bardzo wierzymy we własne siły i w jakim stopniu jesteśmy sprawczy w naszym własnym życiu. Budowanie pewności siebie to proces. Proces, który musi mieć nie tylko fasadę ale również, a może przede wszystkim, mocne fundamenty. Ludzie o zbudowanej pewności siebie żyją bez maski. Są na zewnątrz dokładnie tacy jak wewnątrz siebie. Odczuwają harmonię i spokój. Od czego więc zacząć?

Zacznij od diagnozy

To już stały element moich publikacji. Diagnoza. Nie możesz zacząć budowania jeśli nie wiesz kim jesteś. Znajdź czas i przestrzeń, żeby stanowić się nad kilkoma obszarami. Stań z boku i przyjrzyj się sobie. Być może z pomocą przyjdą Ci konkretne sytuacje, w których czułeś się pewny siebie lub takie, które Ci tę pewność odbierały. Brak diagnozy i spojrzenia w głąb siebie będzie skutkował tym, że obraz siebie zbudujesz tylko na opiniach innych ludzi. W Tobie jest źródło, od którego zaczynają się wszystkie zmiany.

Diagnoza może składać się z kilku elementów:

  • Jak postrzegam siebie?
  • Co o sobie myślę?
  • Jakie są moje słabości?
  • Jakie mam mocne cechy? Talenty? W czym jestem dobry?
  • W co wierzę? Jakie są moje ideały? Wartości, których bronię?
  • Po co żyję? Co jest moją misją?

Co osłabia Twoją pewność siebie?

Gdy odpowiesz sobie na te podstawowe pytania warto zastanowić się czy są takie elementy, które mogą Cię osłabiać w budowaniu pewności siebie. Podam Ci przykłady kilku. Może znajdziesz kolejne? Podziel się proszę ze mną.

Pewność siebie może obniżać ciągłe porównywanie się do innych. Ktoś jest ładniejszy, ma lepszą sylwetkę, ciekawszą pracę lub więcej pieniędzy. Nie wiesz jednak jaką cenę za to płaci i czy to, co widzisz nie jest tylko pozorem. Czasem sami podcinamy sobie skrzydła zanim podejmiemy się wykonania zadania. Wewnętrzny krytyk mówi nam, że zadanie jest trudne, że nie damy rady, może lepiej wybrać coś łatwiejszego. Rezygnujemy zanim zdążymy wystartować i się sprawdzić. Kolejnym „osłabiaczem” pewności siebie jest perfekcja. Perfekcja również blokuje przed działaniem. Chcemy robić tylko rzeczy, których jesteśmy pewni, wtedy, gdy efekt jest doskonały. Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie osiągnąć stan doskonały. W życiu nie warto być perfekcyjny. Warto być w progresie. Rób to co potrafisz na swoje 100%. Tu i teraz. Dzięki temu będziesz się rozwijać i osiągać co raz lepsze efekty. Każdy sukces to cegiełka do budowania pewności siebie.

Co Cię wzmacnia?

Zostań swoim najlepszym przyjacielem. Posłuchaj swoich myśli i przyjrzyj się emocjom.

  • Zaakceptuj siebie i daj sobie zgodę na to kim jesteś
  • Otocz się miłością i życzliwością
  • Wierz w siebie – gdy chcesz coś zrobić szukaj sposobu, a nie powodu by odpuścić
  • Bądź zadowolony z siebie – świętuj swoje małe sukcesy, mów sobie, że zrobiłeś to na 100%
  • Bądź ekspertem w swoich sprawach – gdy zaufasz sobie doświadczysz spokoju. Zamiast pytać wszystkich wokół o rady zadaj pytanie sobie. Na głos. Poczekaj na odpowiedź. Odważ się.
  • Weź odpowiedzialność za swoje życie – to Ty o nim decydujesz. Ty możesz je zmienić. Ty jesteś początkiem zmian.
  • Komunikuj się asertywnie – wyrażaj swoje emocje bez intencji ranienia innych ludzi.
  • Sesje wdzięczności – podziękuj codziennie za to, co masz. To będzie budowało w Tobie uczucie obfitości.

Znaki ostrzegawcze

Niestety nie rodzimy się z pewnością siebie. Nie dziedziczymy jej. Musimy ją w sobie zbudować. W naszej głowie pojawią się sygnały, gdy z naszą pewnością nie jest najlepiej. Kiedy warto posłuchać siebie i przystanąć na chwilę? Wtedy, gdy myślisz o sobie źle. Wtedy, gdy skupiasz się tylko na swoich słabościach i wadach. Ale także wtedy, gdy rozpamiętujesz porażki i masz przekonanie, że inni są lepsi od Ciebie. Pewność siebie ma słabe fundamenty również wtedy, gdy unikasz działania ze strachu przed porażką i również wtedy, gdy nie potrafisz przyjąć pochwały

Pewność CO DO SIEBIE

Często słyszę, że ludzie pewni są aroganccy. Nic bardziej mylnego. Arogancja to przekonanie, że jestem lepszy od innych. To stawianie siebie na piedestale i nie liczenie się z potrzebami innych ludzi. Namawiam Cię do budowania pewności co do siebie. Do budowania wiary we własne siły. Budowania w oparciu o miłość i szacunek do siebie. Postrzegania siebie jako wartościowej istoty. Błędy popełniamy wszyscy ale pewność co do własnych możliwości powoduje, że wyciągamy lekcje z porażek i idziemy dalej, z szacunkiem i troską również o innych.


Izabela Bierlet-Chwast

Dyrektor zarządzający PassionHR

izabela.bierlet@passionhr.pl

+48 505 864 416