Pobierz darmowego ebooka "5 skutecznych sposobów na rekrutację online"

Jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną?

5 kwietnia 2023

Podczas jednej z konferencji, w której brałam ostatnio udział, wywiązała się ciekawa dyskusja na temat tego, jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną. Dobrą, czyli skuteczną i biorącą odpowiedzialność za cały proces rekrutacji. Okazało się, że firmy nie do końca wiedzą, na co zwracać uwagę. Dyskusja była dla mnie bardzo interesująca i zainspirowała mnie do przygotowania dla was tych elementów, które według mnie należy sprawdzić w pierwszej kolejności.

Wybór odpowiedniej agencji rekrutacyjnej jest bardzo ważny, bo agencja nie tylko ma za zadanie znaleźć pracownika dopasowanego do profilu stanowiska, ale reprezentuje twoją firmę na zewnątrz. Dlatego tak istotne jest, aby postawić na ludzi, którzy znają się na swojej pracy i pamiętają o wysokich standardach. Dla mnie to oczywiste, bo w PassionHR wypracowałyśmy jasne zasady pracy i współpracy z klientami. Wysokie oceny badań satysfakcji klienta i kandydata to dla nas znak, że nasze standardy są wartościowe też dla innych. Z tego też powodu chętnie się nimi z wami podzielę, żebyście wiedzieli, jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną.

Jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną: po pierwsze transparentność

Na samym początku transparentnie przekazujemy zasady współpracy z nami: podajemy stawki poszczególnych usług, zasady płatności. Jasno określamy, do czego my się zobowiązujemy, a do czego jest zobowiązany klient. Bardzo ważne jest określenie terminów, które są akceptowane przez obydwie strony. Takie zasady na samym początku pozwalają uniknąć nieporozumień w trakcie współpracy i zamykaniu projektu z sukcesem. Dzięki nim wspólna praca jest znacznie bardziej komfortowa i nie ma nieprzyjemnych niespodzianek dla żadnej ze stron.

Jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną: po drugie stały kontakt

Przez cały proces rekrutacji jesteśmy w kontakcie z klientem. Oznacza to, że dajemy mu niezbędny feedback na temat tego, co się dzieje na każdym etapie naszej pracy. Bardzo często jest tak, że w trakcie procesu rekrutacji, a konkretnie podczas przeprowadzania rozmów z kandydatami, wychodzą na jaw fakty, których klient nie wziął wcześniej pod uwagę. Przykładowo: kandydaci podają dużo wyższe oczekiwania finansowe niż te określone przez klienta, kandydaci preferują pracę zdalną, a nie stacjonarną i tak dalej. Z punktu widzenia rekrutera i powodzenia całego procesu, są to informacje ważne i należy je przedyskutować z klientem najszybciej, jak to możliwe. Czas gra ważną rolę, więc nie marnujemy go! Gdy coś się dzieje – reagujemy.

Jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną: po trzecie poznanie klienta

Jedną z naszych wartości jest budowanie relacji i jest to dla nas kluczowe we współpracy z klientami. Wiemy, jak ważne jest wzajemne zaufanie, ale także elastyczne podejście do każdego klienta. Na początku współpracy chcemy poznać potrzeby oraz wyzwania naszego klienta. Poznajemy firmę i ludzi, którzy w niej pracują, a także kulturę organizacyjną. A to wszystko po to, aby umieć znaleźć kandydatów nie tylko wpisujących się w kompetencje techniczne stanowiska, ale także kompetencje miękkie. Dzięki posiadanemu doświadczeniu wiemy, jakich narzędzi użyć, i w jaki sposób najskuteczniej docierać do kandydatów.

Jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną: po czwarte wyłączność na proces rekrutacyjny

Nie prowadzimy procesów rekrutacyjnych razem z innymi agencjami. Innymi słowy: jeśli my prowadzimy rekrutację na konkretne stanowisko, nie robi tego jednocześnie inna firma. Nasze doświadczenie na rynku rekrutacyjnym pokazało nam, że takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na proces rekrutacji – zarówno dla klienta, jak i kandydata. Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za rekrutację, którą prowadzimy. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie prowadzić procesy, zachowując przy tym wysokie standardy. Jesteśmy w stałym kontakcie z klientem, a po naszej stronie jest czuwanie nad terminami i udzielanie informacji zwrotnej kandydatom.

Jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną: po piąte ambasador twojej marki

Badamy satysfakcję kandydatów biorących udział w rekrutacji. Klient powierzając nam rekrutację wie, że kandydaci trafią w dobre ręce. Rekruter w takim wypadku jest wizytówką firmy, dla której prowadzona jest rekrutacja. To właśnie on reprezentuje twoją firmę. W PassionHR na bieżąco badamy satysfakcję naszych kandydatów oraz tego, jak się czuli w trakcie rekrutacji. Bardzo wysokie oceny od kandydatów pokazują, że potrafimy przeprowadzić cały proces w profesjonalny sposób, zachowując przy tym ludzką twarz rekrutacji.

Jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną: po szóste właściwa weryfikacja kandydata

Dla nas bardzo ważne jest, aby profil kandydata był jak najbardziej zbliżony do oczekiwań klienta. Każdy proces traktujemy indywidualnie i przeprowadzamy taką weryfikację, która ma na celu możliwie najpełniejsze zebranie wiedzy o kandydacie. Znając profil stanowiska oraz zadania kandydata, bardzo często rekomendujemy także przeprowadzenie dodatkowych zadań rekrutacyjnych, które mają badać konkretne kompetencje (na przykład językowe czy specjalistyczne).

Jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną: po siódme profesjonalna weryfikacja języków obcych

Coraz więcej firm zgłasza zapotrzebowanie na zatrudnienie osób ze znajomością konkretnego języka obcego. Niestety, z doświadczenia wiemy, że często poziom deklarowany przez kandydatów odbiega od rzeczywistości. Dlatego też współpracujemy z lektorami języków obcych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikację do tego, aby określić poziom znajomości danego języka. Wtedy ty jako klient masz pewność, że znajomość języka kandydata jest dokładanie taka, jakiej oczekujesz. Po każdej weryfikacji językowej kandydat otrzymuje raport, który nie tylko poświadcza jego poziom, ale też pokazuje obszary do ewentualnej poprawy.

Dzięki takim właśnie standardom współpracy z firmami, rok do roku możemy się pochwalić wynikami badań zadowolenia klientów i kandydatów powyżej 9 (w skali 1-10).


Anna Pajęcka

Manager działu rekrutacji/Doradca ds. HR

anna.pajecka@passionhr.pl

+48 664 940 621