Relacja z samym sobą, bycie dla siebie przyjacielem, to często klucz do osiągania wymarzonych celów.
Izabela Bierlet, właścicielka firmy PassionHR, trenerka i szkoleniowiec
Nowym rokiem, nowym krokiem – mówi słynne powiedzenie. Wielu z nas wraz z końcem starego roku planuje wielką rewolucję w życiu, również w tym zawodowym. Czy aby na pewno powinna to być rewolucja i czy na pewno pierwsze dni Nowego Roku 2020 warto wykorzystać na radykalne zmiany? Co zrobić, żeby wreszcie się udało zrealizować zawodowe plany?
Na te i inne pytania odpowiada Izabela Bierlet, właścicielka firmy PassionHR, trenerka, doświadczony szkoleniowiec, specjalistka zarządzania zasobami ludzkimi.
Nie ma chyba osoby, która chociaż raz w życiu nie powiedziała „Od nowego roku szukam nowej pracy”. Albo „w nowym roku muszę awansować”. A tymczasem wielu z nas mogło się przekonać, że tego typu sformułowania mogą stać się źródłem frustracji i rozczarowań. Co zrobić, żeby osiągnąć swoje cele zawodowe?
Osobiście uważam, że postanowienia noworoczne są przeceniane. Wielu z nas wierzy w jakąś magiczną moc Nowego Roku. Wydaje nam się, że zaczynamy nowy rozdział, w którym wszystko jest możliwe. W sensie symbolicznym być może tak jest, ale przecież życie tak nie wygląda. Wraz z północą nie stajemy się innymi ludźmi, a nasze postanowienia nie zrealizują się same. Postanowienia się realizuje.
Jeśli jednak czujemy, że potrzebujemy zmian i chcemy, żeby nastąpiły one w Nowym Roku, jak powinniśmy się do nich przygotować?
Zanim ułożymy plany na Nowy Rok warto, abyśmy na chwilę się zatrzymali i zrobili swego rodzaju remanent tego, co się wydarzyło w minionym roku i w jakim punkcie życia jesteśmy. Zachęcam do tego na końcu roku. Możemy wykorzystać do tego chętnie stosowane przeze mnie narzędzie, którym jest Koło Życia. Pozwala ono ocenić nasze zadowolenie z poszczególnych obszarów naszego życia: rodzina, otoczenie, duchowość, zdrowie, finanse, rozwój osobisty. Na tej podstawie możemy zaplanować działania w obszarach, z których jesteśmy najmniej zadowoleni. Dzięki tej metodzie może się bowiem okazać, że źródło naszych frustracji leży zupełnie gdzie indziej niż myśleliśmy wcześniej.
Czyli na przykład wydaje nam się, że głównym powodem naszych frustracji jest praca, a tymczasem okazuje się, iż nie za wiele czasu poświęcamy swojemu rozwojowi osobistemu oraz mocno zaniedbaliśmy swoje zdrowie i kondycję fizyczną?
Dokładnie tak. Bardzo często stawiamy sobie cel, który okazuje się nierealny do wykonania, ponieważ nie dostrzegamy związku między różnymi obszarami naszego życia. Tymczasem harmonia w naszym Kole Życia może przybliżyć nas do naszego celu, bez zbędnych frustracji i dużego ryzyka porażki. Koniecznie trzeba pamiętać też o tym, żeby nasze cele ustalać za pomocą metody, którą osoby zajmujące się pracą nad rozwojem osobistym, w tym ja, określają jako SMART. Metoda ta wskazuje, aby nasze cele były konkretne, mierzalne, realne, ambitne i osadzone w czasie. Dobrze zaplanować sobie punkty kontrolne, czyli momenty w których powiem „sprawdzam”. Zawsze możemy zmodyfikować cel lub od niego odstąpić, jeśli zmieni się sytuacja.
W jaki sposób powinniśmy więc wybrać sobie nasze cele, żeby były SMART?
Warto zastanowić się, co może nam pomóc w osiągnięciu naszych celów. A więc pomyśleć, jakie mamy zasoby, czyli określić swoją wiedzę, kompetencje i talenty. Każdy z nas bez wyjątków ma też ograniczenia, więc na pewno trzeba spojrzeć też na siebie okiem naszego wewnętrznego krytyka, pamiętając przy tym, aby zachować obiektywizm. Jeśli nie potrafimy sami, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Żyjemy w dosyć zwariowanych czasach, które wymagają od nas aktywności na wielu polach. Warto jednak poszukać tak zwanych złodziei czasu. Jestem przekonana, że wiele zajęć zabiera nam bezpowrotnie czas, a nie przynosi nic pożytecznego. W ułożeniu dziennego grafika pomogą nam rytuały i konsekwentne ich realizowanie. W życiu każdego z nas są ludzie, którzy stanowią dla nas wsparcie w osiąganiu celów. Zawsze proponuję wypisanie sobie na kartce imion osób, dzięki którym spełnianie marzeń może stać się celem. Poprośmy ich o pomoc i doping. Na pewno nie odmówią, a my będziemy mieć dodatkową motywację.
Jakie błędy podczas ustalania planu na Nowy Rok popełniamy najczęściej?
Postanowienia noworoczne są często źródłem stresu i frustracji, ponieważ ustalamy ich zbyt dużo i są często nierealne do osiągnięcia. Dobrze jest wybrać sobie jeden obszar, którym chcę się zająć w Nowym Roku. Koniecznie trzeba sobie zadać pytanie: czym chcę się szczególnie zaopiekować? Jakim obszarem? Jaką moją wartością? Możemy Nowy Rok 2020 zadedykować swojemu zdrowiu i ustalić, co ma się zadziać w tym temacie i po czym poznam, że to zrobiłam. Jeśli ma to być zdobycie pracy w nowej branży, wypiszmy sobie krok po kroku, co musimy zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse. Może najpierw musimy poprawić poziom swojego angielskiego, a może zanim złożymy CV porozmawiamy z osobami, które już pracują w danej branży i wskażą nam, jakie umiejętności będą nam potrzebne.
Jeśli miałaby Pani wskazać jedną rzecz, która zostanie z osobami czytającymi ten wywiad i stanie się zawodowym drogowskazem na 2020 rok, to co by to było?
Przy ustalaniu celów i planów nie zapomnijmy o sobie. Relacja z samym sobą, bycie dla siebie przyjacielem, to często klucz do osiągania wymarzonych celów.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Ja również bardzo dziękuję i życzę każdemu wybierania w 2020 roku wyłącznie celów SMART oraz ich osiągania.