Napisałam już sporo o różnicach pokoleniowych i ich wpływie na rekrutację. Ale jest grupa pracowników, którzy również wymagają naszej uwagi. W mojej ocenie mają ważny głos na rynku pracy, a jednak często są wykluczani.
Kim są Silversi?
To osoby, które ukończyły 50 rok życia i są aktywne zawodowo. Spotkałam się z różnymi przedziałami wiekowymi jednak 50+ pojawia się najczęściej.
Na rynku pracy spotykam się z różnymi opiniami. Czy faktycznie jest tak, że osoby z tej grupy zawodowej myślą już tylko o tym, aby jakoś „przeleciał” im czas do emerytury? Czy z radością skreślają dni w kalendarzu i odliczają czas, kiedy odejdą na emeryturę? Jestem daleka od generalizacji. Znam wielu pracowników 50+ , którzy w żaden sposób nie rozmyślają o zakończeniu kariery. Wręcz przeciwnie – to jest czas, gdy mogą ją rozwinąć. Ich dzieci już dorosły, mają mniej obowiązków, a wnukami zajmują się raczej w wolnym czasie. Takie osoby często są bardziej dyspozycyjne, mają także większą elastyczność co do godzin pracy. Znam także osoby, które nie mogą doczekać się ostatniego dnia w pracy i przejścia na długo wyczekiwaną emeryturę. Być może ma to związek z charakterem wykonywanej pracy lub po prostu z osobowością.
50+ a proces rekrutacji
W ostatnich dniach natrafiłam na raport z badań przeprowadzonych na przełomie sierpnia/września 2019. Zostało ono przeprowadzone na zlecenie BIGRAM S.A. oraz Essilor Polonia przez firmę badawczą Cube Research.
Według ankietowanych aż 56% badanych doświadczyło dyskryminacji w procesie rekrutacji. To bardzo wysoki wskaźnik. Szczerze przyznam, że sama prowadzę niewiele procesów, w których procesuję kandydatów z tej grupy zawodowej. Zastanawiam się z czego to wynika, że kandydaci z tej grupy zawodowej nie aplikują na prowadzone przeze mnie projekty. Być może wynika to z ich specyfiki i oczekiwanych kompetencji.
Jak pokazują wyniki tych badań 59% respondentów zadeklarowało, że myśli o zmianie pracy, 62% szuka aktywnie pracy, natomiast aż 82% chce pracować także po nabyciu prawa do emerytury. To naprawdę wysokie wskaźniki. W mojej ocenie pokazują aktywność tej grupy zawodowej.
W ostatnim roku 54% respondentów otrzymało od 2-5 zaproszeń do udziału w procesie.
Co najbardziej motywuje Silversów do zmiany pracy?
Do czynników motywujących tę należą:
- dobre wynagrodzenie
- elastyczny czas pracy
- dobra reputacja firmy
- możliwość rozwoju i awansu
Jako główny powód zmiany pracy Silversi podają złą atmosferę pracy.
Silversi znają swoją wartość na rynku pracy, deklarują, że są chętni do podnoszenia swoich kwalifikacji. Czują się pewnie w swoich miejscach pracy oraz uważają, że ich doświadczenie buduje ich przewagę. Ponad 60% jest gotowych do pracy w nadgodzinach, 87% ankietowanych nie boi się pracować dla młodszego od siebie szefa. 36% badanych czuje się dyskryminowanych w swoich miejscach pracy. To są liczby, z których możemy wyciągnąć sporo wniosków.
W badaniu poproszono także osoby odpowiedzialne za działy HR o informację jak w ich firmach podchodzi się do pracowników 50+. Aż 69% ankietowanych uważa, że pracownicy 50+ są bardzo przydatni w pracy, 28% przedstawicieli działu HR deklaruje, że obecnie w ich firmie pracuje ponad 50 osób w wieku 50+. Niestety tylko 2 % firm deklaruje chęć pozyskiwania pracowników z 20 letnim stażem, najchętniej zatrudniane są osoby z 5 letnim stażem pracy. To duży obszar do poprawy dla organizacji. Mierzymy się z brakiem pracowników na rynku pracy, a nie wykorzystujemy potencjału tych najbardziej doświadczonych. Cieszy fakt, że jest grupa firm widzących ogromny potencjał doświadczenia pracowników 50+. Decydują, się na wdrażanie programów mentorskich. Dla Silversa taka rola to motywacja i docenienie jego pracy, ale to także możliwości nawiązywania relacji i wymiany doświadczeń z młodszymi pokoleniami.
źródło: raport Essilor Polonia i BIGRAM