Diagnoza
Talenty wyodrębnione przez Instytut Gallupa możemy zamknąć w trzech grupach: talenty w dążeniu do celu, talenty w myśleniu oraz talenty w relacjach z innymi. Wśród tych kategorii znajdziemy poszczególne talenty, które mogą łączyć się w przeróżne konfiguracje.
Dążenie do celu – ta grupa talentów odpowiada za wszystko to, co nami kieruje. Co pozwala nam udzielać odpowiedzi na pytania dlaczego oraz co powoduje, że podejmuję działanie.
Myślenie – to odpowiedzi na pytanie jak? W jaki sposób znajduję odpowiedzi, jak szukam rozwiązań. Czy działam strategicznie? A może skupiam się tylko na jednym, konkretnym rozwiązaniu?
Relacje z innymi – talenty, które należą do tej grupy pozwalają nam znaleźć odpowiedzi na pytania: kim jestem?, komu ufam?, z kim nawiążę relacje? co jest dla mnie najważniejsze w tych relacjach?
Nasza osobista konfiguracja talentów pozostaje niezmienna. Możesz ją rozwijać ale nie masz mocy by ją zmienić. Z tej konfiguracji będą wynikały wzorce naszch zachowań.
Ludzie nie są dziwni, są inni
Gdy zaczynałam pracę zawodową lubiłam pracować z ludźmi podobnymi do mnie. Ponieważ w moich talentach mam BLISKOŚĆ wolę otaczać się ludźmi, którzy są mi bliscy i których znam. Z czasem jednak zaczęłam rozumieć, że inność jest cenna. Zapraszanie do zespołu innych od siebie powoduje większą efektywność ale tylko wtedy, gdy mamy świadomość tych różnic i potrafimy wykorzystać to, co powoduje, że stajemy silni. Zrozumienie tych różnic pozwala na dostrzeganie potencjału w każdym człowieku. Pozwala również dostrzec, że nie każdy będzie kierował się podobnymi impulsami jak ja.
Mam wewnętrzną siłę
Poznanie i zrozumienie swoich talentów jest wstępem do budowania swojej wewnętrznej siły. Zaczynasz rozumieć co kieruje Twoim zachowaniem. Rozumiesz dlaczego podejmujesz takie, a nie inne, decyzje. Nie szukasz potwierdzenia siebie w innych. Znajdujesz je w swoim wnętrzu. Budowanie pewności siebie zaczyna się od zrozumienia tego kim jestem, co mnie determinuje i co na mnie wpływa. Ta świadomość pozwala także powiedzieć sobie „stop”, gdy nasz talent ciągnie nas w kierunku ciemnej strony mocy. W moim przypadku często uaktywnia się talent WIZJONER. Potrafię wyobrażać sobie przyszłość, wizualizować cele. To jest wspaniała umiejętność ale może pociągnąć mnie w rozmyślanie, a odsunąć od działania. Może spowodować, że będę żyła przyszłością, wychodząc z teraźniejszości.
Wykorzystuję moją energię
Zgłębianie moich mocnych stron pozwoliło mi na skuteczne zarządzanie osobistą energią, a co za tym idzie, skutecznością. Dziś już wiem, że nigdy nie będę mistrzem liczb, analiz i tabelek. Zadania wymagające wysokiego skupienia będą mnie męczyły i nie będą na oczekiwanym przeze mnie poziomie efektywności. Będę natomiast czuła się jak ryba w wodzie, gdy zadania będą wymagały wizji, strategii i komunikacji. Korzystając z talentów czuję się pewnie na sali szkoleniowej, prowadząc spotkania projektowe czy konsultacje indywidualne. Czerpię z tych zadań dodatkową energię do kolejnych działań. Odczuwam satysfakcję i pasję z tego co robię. Do zadań, które nie są wpisane w moje DNA zapraszam innych członków zespołu. Wiem, że będą skuteczniejsi i lepsi ode mnie.
A Ty jak korzystasz ze swoich talentów?
Jeśli ich nie znasz to możesz wykonać badanie (płatne) tutaj:
https://www.gallup.com/cliftonstrengths/en/253868/popular-cliftonstrengths-assessment-products.aspx
Oferujemy szkolenia i konsultacje w zakresie rozwijania silnych stron i talentów w pracy zawodowej. Zapraszamy do kontaktu.