Rekrutacja i selekcja pracowników to ważny proces, który zachodzi w każdej organizacji. Dlaczego ważny? Ponieważ od niego zaczyna się przygoda kandydata z potencjalnym pracodawcą. Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz, ale to bardziej rozbudowany temat, któremu będę chciała poświęcić czas w późniejszych publikacjach. Wróćmy do rekrutacji, wiemy już że jest to bardzo ważny proces w każdej organizacji czyli powinni się nim zajmować specjaliści, osoby posiadające do tego odpowiednie kompetencje. Osoby, które zajmują się zawodową rekrutacją najczęściej są nazywane REKRUTERAMI. Coraz więcej osób mnie pyta o to jak zostać rekuterem. Czy trzeba skończyć odpowiednie studia? Na co trzeba być przygotowanym?
Rekruter czyli kto?
Rekruter to osoba, która w swojej codziennej pracy zajmuje się przeprowadzaniem procesów rekrutacji, to do niej należy opracowanie planu działania w danym procesie, aż po finalne zatrudnienie kandydata. Z własnego doświadczenia wiem, że między początkiem procesu, a końcem może wydarzyć się wiele, także tych zaskakujących rzeczy. Ale my rekruterzy lubimy wyzwania 😊
Miejsce pracy rekrutera
Rekruter może pracować w wewnętrznym dziale firmy lub w firmach specjalizujących się w rekrutowaniu pracowników np. firmie/agencji headhunterskiej, agencji rekrutacyjnej czy firmie zajmującej się szeroko rozumianym doradztwie personalnym.
Kto może zostać rekruterem?
W przypadku stanowiska rekrutera nie ma konkretnych wytycznych co trzeba zrobić, aby nim zostać. Nie jest to tak, jak w przypadku prawnika czy lekarza, że trzeba skończyć konkretne studia aby pracować na tym stanowisku. Oczywiście studia z dziedziny nauk społecznych na pewno pomagają w codziennej pracy, jednak nie jest to must have rekrutera.
Czym powinien się wyróżniać rekruter?
Osoba, która ma w codziennej pracy zajmować się rekrutacją na pewno musi lubić wyzwania. Myślę, że nie ma tu znaczenia czy zajmujemy się rekrutacjami z jednej branży czy prowadzimy rekrutacje dla różnych klientów, po prostu musimy być otwarci na nowe wyzwania. Praca rekrutra to nie tylko wystawanie ogłoszeń na portalach, ale często, a raczej w większości, typowe działania headhunterskie. Musimy być zatem odważni, nie bać się wykonać zimnego telefonu.
Komunikatywność – bez tego nie będziemy w stanie zbudować relacji z kandydatem i jej utrzymać. Rekruter musi umieć rozmawiać z ludźmi, być elastycznym i czasem działać poza schematami. Należy pamiętać także, że każdy kandydat jest inny, jedni są bardziej otwarci inni, bardzo zdawkowo udzielają informacji. Kandydat powinien czuć się dobrze podczas rozmowy, a naszym zadaniem jest stworzenie odpowiedniej atmosfery.
Rekruter powinien także być dobrym słuchaczem. Ta umiejętność pozwoli na sprawne przeprowadzenie rozmowy i poczucie kandydata, że to on jest w centrum uwagi. Dzięki aktywnemu słuchaniu jesteśmy w stanie zrozumieć kandydata oraz prowadzić rozmowę tak, aby dowiedzieć się o nim jak najwięcej.
Profesjonalizm, owszem występuje w każdym zawodzie ale tutaj ma on szczególną wartość. Dlaczego? W zawodzie rekrutera profesjonalizm ma szczególne znaczenie bo to pod nim kryje się przygotowanie do rozmowy, zadbanie o poufność danych w procesie rekrutacji czy sam przebieg procesu. To po stronie rekrutera jest zebranie informacji o stanowisku, docieranie do odpowiednio dopasowanych osób. Oferowanie pracy osobom, które w żaden sposób nie są powiązane z poszukiwanym profilem stanowiska nie wygląda profesjonalnie. Pamiętajmy, że kandydat także poświęca swój czas więc rolą rekrutera jest zadbanie o to, aby kandydat decydując się na udział w procesie miał świadomość jak ten proces będzie wyglądał, z ilu etapów się będzie składał.
Rekruter powinien także lubić się uczyć i zdobywać nową wiedzę. Rynek pracy cały czas się zmienia, pojawiają się nowe trendy, przepisy. W przypadkach kiedy rekruter nie specjalizuje się w jednej branży każdy proces to nauka nowych rzeczy, pogłębianie nowych obszarów. Ale nawet jeśli naszą specjalizacją jest np. rekrutacja IT to jest to świat, który stale się rozwija i tutaj także trzeba być na bieżąco.
A co z umiejętnościami sprzedażowymi i negocjacyjnymi? Rekruter to także sprzedawca i negocjator dlaczego? Ponieważ rekruter musi umieć nie tylko dotrzeć do potencjalnych kandydatów (jak sprzedawca do klientów) ale także niejednokrotnie namówić do oferty, którą prezentuje. Na pozór nieciekawą ofertę, która w żaden sposób nie wygląda zachęcająco dla kandydata rekruter powinien umieć przedstawić w sposób kreatywny i ciekawy, wydobyć z niej korzyści i potencjalne szanse rozwoju. Negocjacje w procesie rekrutacji są na każdym etapie, zarówno w kontakcie z klientem jeśli jesteś rekruterem zewnętrznym lub managerem jeśli pracujesz w dziale wewnętrznym. Następnie negocjacje pojawiają się na linii rekruter- potencjalny kandydat. Później niejednokrotnie z tymi negocjacjami wracamy do klienta/ managera i znowu do kandydata… Każdy marzy aby ten etap trwał jak najkrócej, jednak jest on często integralną częścią procesu.
Nieważne czy jesteś rekruterem w wewnętrznym dziale firmy, czy pracujesz w agencji HR, firmie rekrutacyjnej czy headhunterskiej najważniejsze jest to, aby pamiętać, że po drugiej stronie jest człowiek. Jeśli zastanawiasz się czy warto być rekuterem odpowiem: TAK, pod warunkiem że lubisz pracę z ludźmi, lubisz słuchać innych i im pomagać.