Pobierz darmowego ebooka "5 skutecznych sposobów na rekrutację online"

Dyrektor HR na godziny w Twojej firmie – dla kogo i czy warto?

6 września 2024

Problemy z zaangażowaniem pracowników, trudności w pozyskaniu odpowiednich kandydatów, brak pomysłu na rozwój ludzi, wyzwania związane z efektywnością pracy – to najczęstsze problemy klientów, z którymi spotykam się w swojej pracy. Rekomendacje i wdrożenie rozwiązań leżą w zakresie kompetencji działu HR Kłopot w tym, że nie zawsze taki dział w firmie istnieje lub firma posiada dział kadr, który zajmuje się tak zwanym twardym HR-em, czyli na przykład płacami. A to właśnie miękki HR dysponuje narzędziami potrzebnymi do rozwiązania wspomnianych przeze mnie problemów. Jeśli w firmie nie ma specjalistów z tego obszaru, wyjścia są dwa – albo zatrudnić kogoś na stałe, albo skorzystać z pomocy dyrektora HR na godziny. Czemu ta druga opcja często jest korzystniejsza dla firmy?

Kiedy warto rozważyć współpracę z dyrektorem HR na godziny?

Sytuacji, w których idealnie sprawdzi się zewnętrzny ekspert rozliczany według stawki godzinowej, jest bardzo wiele. Uzależnione jest to od różnych czynników, między innymi od wielkości firmy, jej konkretnych potrzeb, aktualnej sytuacji na rynku pracy, a także gotowości do wprowadzenia zmian w firmie. Z moich obserwacji wynika, że najczęściej jest to jedna z poniżej opisanych sytuacji.

Dyrektor HR na godziny pomoże Ci szczególnie, kiedy:

1. Nie masz działu HR, ale masz problemy z zarządzaniem ludźmi i ich pracą

Nie wszystkie firmy, nawet te z rozbudowaną strukturą, posiadają działy HR. Posiadają natomiast pracowników, których rozwój wymaga zadbania o aspekty związane z zarządzaniem ich pracą i rozwojem. W takiej sytuacji pomoże ekspert, który przeprowadzi audyt, określi obszary wymagające poprawy i przygotuje plan na ich przeprowadzenie. Może to być kompleksowa obsługa w zakresie wsparcia HR, ale równie dobrze możecie wspólnie wybrać jakieś konkretne obszary, ważne dla firmy w danym momencie – na przykład przygotujecie strukturę i profile stanowiskowe, plan wsparcia liderów, czy określicie luki kompetencyjne.

2. Przed wami ważna zmiana i chcecie ją dobrze przeprowadzić

Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie waszą firmę czeka restrukturyzacja, redukcja etatów, zmiana w strukturze lub potrzebujecie zwiększyć zespół i rozpocząć rekrutacje, warto się do takich procesów solidnie przygotować, aby wyszły firmie na korzyść, a nie spowodowały organizacyjnej katastrofy. Doświadczenie dyrektora HR jest nie do przecenienia w każdej z tych sytuacji, dlatego – nawet mimo posiadania wewnętrznego działu HR – warto zasięgnąć pomocy u specjalisty i skonsultować z nim plany. Zewnętrzne spojrzenie na problem może wnieść wiele dobrego. HR-owiec często pełni w procesie zmiany rolę change managera i odpowiada za przygotowanie całej komunikacji dotyczącej tego procesu oraz wspiera ludzi w zmianie.

3. Masz problem związany z konfliktami w zespole

Skonfliktowany zespół to nieefektywny zespół. W zarządzanie ludźmi wpisane są konflikty i w wielu sytuacjach w ich rozwiązaniu znacznie lepiej sprawdza się ktoś z zewnątrz. Takie świeże i obiektywne spojrzenie pomaga nie tylko w znalezieniu źródeł konfliktów, ale także ich rozwiązaniu. Tym bardziej, że wielu dyrektorów HR to także trenerzy kompetencji miękkich, którzy mają narzędzia do tego, aby wesprzeć zespoły w lepszej komunikacji, delegowaniu zadań, planowaniu pracy i motywowaniu. Często takie osoby posiadają dodatkowe kompetencje np. trenerskie lub certyfikacje do pracy z konkretnymi narzędziami.

4. Nagłe odejście dyrektora personalnego przy jednoczesnym braku możliwości awansu wewnętrznego

Taka sytuacja nie należy do rzadkości. Może się zdarzyć, że szybkie znalezienie nowej osoby na to stanowisko jest trudne, ponieważ wewnątrz organizacji żaden z pracowników nie ma dostatecznego przygotowania do przejęcia roli menedżera, a znalezienie kogoś spoza organizacji zajmuje czas. Dyrektor na godziny sprawdzi się tutaj pod wieloma względami – może w zastępstwie pokierować zespołem, pomóc w rekrutacji nowego kierownika lub przygotować kogoś z firmy do pełnienia tej roli. W każdym z tych przypadków mamy zapewnioną ciągłość pracy działu.

5. Masz dział HR, ale potrzebujesz wsparcia projektowego

Często zdarza się tak, że w firmie pojawia się problem związany z bardzo określonym obszarem i osoby zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi potrzebują fachowego wsparcia, aby go rozwiązać. Dyrektor HR na godziny sprawdzi się idealnie także i wtedy – przeanalizuje problem, zaproponuje rozwiązanie, pomoże je wdrożyć. Jego doświadczenie zawodowe, które zdobywał latami w różnych firmach, z całą pewnością będzie cenne.

6. Chcesz wzmocnić kompetencje menedżerskie kadry kierowniczej

Od liderów współcześnie wymaga się umiejętności zarządzania ludźmi. Co w sytuacji, kiedy pracownik awansuje na stanowisko zarządcze, ale nigdy wcześniej nie zarządzał zespołem? Tutaj też idealnym wsparciem będzie dyrektor HR na godziny, którego praca może przebiegać w formie sesji jeden na jeden. Indywidualne konsultacje, mentoring czy warsztaty w małych grupach liderskich to okazja, aby nauczyć się efektywnego kierowania zespołem ludzi i zdobyć nowe kompetencje.

W jakich obszarach pomoże ci dyrektor HR na godziny?

Możliwości jest bardzo wiele i wszystko zależy od tego, jakie dokładnie wyzwania czekają na ciebie i twoją firmę. A może już się z nimi mierzysz? Z mojego doświadczenia wynika, że konkretne obszary klarują się po wstępnym audycie, o który proszą mnie klienci zainteresowani współpracą w zakresie HR, aby dowiedzieć się, co według mnie wymaga poprawy. Najczęściej są to:

  • wsparcie w stworzeniu struktury organizacyjnej,
  • opracowanie profili stanowiskowych,
  • badanie i opisanie kultury organizacyjnej firmy,
  • plan rozwojowy dla pracowników, w tym liderów (ścieżki rozwoju),
  • program szkoleń rozwojowych dla zespołów,
  • wypracowanie misji, wizji i wartości firmy,
  • plan procesów rekrutacyjnych i ich przeprowadzenie,
  • badanie zaangażowania pracowników,
  • wypracowanie narzędzi motywacyjnych,
  • rozwój talentów.

Przy pracy nad każdym z tych obszarów z powodzeniem sprawdzi się dyrektor HR na godziny, którego podejście jest zawsze zadaniowe.

Jakie są korzyści ze współpracy z dyrektorem na godziny?

Po pierwsze kompetencje. Na tym stanowisku wymagana jest bardzo specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Dyrektorzy HR posiadają nie tylko bogatą wiedzę praktyczną w zróżnicowanych pod względem branży i kultury organizacyjnej firmach, ale także narzędzia potrzebne do wykonywania powierzonych im zadań. Nie zawsze jest potrzeba zatrudniania menedżera na pełen etat, co wiąże się oczywiście ze sporymi kosztami. Rozliczenie godzinowe jest dla obu stron przejrzyste i korzystne. Dyrektor HR jest w stanie dosyć precyzyjnie określić, ile godzin będzie potrzebował na realizację danego zadania.

Z tą formą współpracy wiąże się także elastyczność – umawiacie się na konkretne zadania i czas współpracy. Nie ma więc tak zwanych „pustych przebiegów”, za które musisz płacić. W tym przypadku wynagrodzenie jest proporcjonalne do wykonanej pracy. Dyrektor HR na godziny jest do twojej dyspozycji, kiedy tylko pojawia się taka potrzeba. Czasem może to być miesiąc pracy nad dużym projektem, a czasem kilka godzin w miesiącu w ramach konsultacji. Wszystko zależy od tego, na co się umówicie w ramach współpracy.

Dyrektor HR bardzo często staje się mentorem w organizacji, do którego można się zwrócić z wieloma problemami związanymi z zarządzaniem ludźmi. Ponieważ jest spoza struktury, łatwiej mu się zdobyć na obiektywny osąd i pozbawione emocji propozycje rozwiązania problemu. Zawsze będzie szukał rozwiązania optymalnego i rozsądnego z punktu widzenia zarządczego. Dyrektorowi HR na godziny zależy na skuteczności i efektach tak samo jak tobie – to buduje przecież jego autorytet i sprawia, że wasza współpraca – chociaż wcale nie w etatowym wymiarze – może trwać latami i z korzyścią dla wszystkich.


Izabela Bierlet-Chwast

Dyrektor zarządzający PassionHR

izabela.bierlet@passionhr.pl

+48 505 864 416