Pobierz darmowego ebooka "5 skutecznych sposobów na rekrutację online"

Liderze, zbuduj zaangażowany zespół! 10 skutecznych sposobów, jak to zrobić najlepiej

2 lutego 2021

Budowa zaangażowanego zespołu nie jest łatwa i mają z nią problem liderzy na całym świecie. Świadczy o tym niekoniecznie szczęśliwa w tym przypadku liczba 13, która według badań Instytutu Gallupa oznacza procent zaangażowanych w swoją pracę ludzi na świecie. Tak, dobrze widzisz. Jedynie 13% z nas wykonuje swoją pracę solidnie i z przekonaniem, że jest ważna. A co z całą resztą?

Dobra wiadomość jest taka, że budowy zaangażowanego zespołu można się nauczyć. Dlaczego warto? Bo ludzie widzący sens swojej pracy, czujący wsparcie i solidnie zmotywowani, pracują lepiej i efektywniej. Dla każdej firmy jest to konkretna korzyść ekonomiczna.

Dzięki Q12 dowiesz się, co możesz poprawić w zespole

Mało który lider, z którym miałam przyjemność pracować, potrafi sam ocenić stopień zaangażowania pracowników i trudno się dziwić – czasem z bliska gorzej widać. Dlatego też na początku pracy z zespołem proponuję narzędzie Q12. Ten opracowany przez naukowców z Instytutu Gallupa kwestionariusz, dostarcza wiedzy z wielu obszarów. Jest ona bezcenna dla każdego pracodawcy i każdego lidera. Pracownicy odpowiadając na 12 pytań dają nam jasną wskazówkę, na co jako liderzy powinniśmy zwrócić uwagę.

Lubię narzędzie Q12, ponieważ mogę je wykorzystywać nie tylko do badań, ale też do codziennej pracy z liderami i ich zespołami. Często mówię, że jaki lider, taki zespół. Dlaczego? Według badań Instytutu Gallupa lider w aż 70% odpowiada za zaangażowanie swoich ludzi. To bardzo dużo. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to od lidera grupy w największej mierze zależy, jak mocno będzie się starał jego zespół i jakie wyniki osiągnie. Również te finansowe.

Co możesz zrobić, by wzmacniać zaangażowanie swojego zespołu?

Jeśli zarządzasz zespołem i czujesz, że nie do końca potrafisz wykorzystać jego potencjał, spróbuj od zaraz wprowadzić kilka zmian. Jeśli chcesz zmienić swój zespół, zacznij od siebie. Dam Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci na zasadzie ewolucji a nie rewolucji przejść krok po kroku drogę ku szczytowi swoich liderskich możliwości. Pamiętaj, skoro zespół stać na więcej, to ciebie również stać na więcej. I może się okazać, że nie będzie to dla ciebie ani trudne, ani czasochłonne. W końcu nie jest przypadkiem, że to ty jesteś liderem tej grupy, prawda? Zaczynamy!

10 sposobów na zbudowanie zaangażowanego zespołu

1. Określ zasady i standardy pracy

Jeśli zespół ma działać według zasad, to musi je poznać. Osobiście jestem zwolenniczką wspólnego budowania kodeksu honorowego współpracy, a nie narzucania zespołowi warunków lidera. Zacznij więc od określenia zasad w Twoim zespole i zaproponuj wspólne wypracowanie kodeksu honorowego waszej współpracy oraz standardów pracy. Dużo łatwiej jest trzymać się standardów, jeśli samemu się je określiło.

2. Bądź uważny

Jeśli chcesz być liderem, w którym inni widzą autorytet i wsparcie, zawsze patrz przez pryzmat człowieka. Bądź otwarty na jego potrzeby, staraj się zrozumieć, daj mu swój czas. Każdy z nas jest inny i kto, jak nie lider, powinien czerpać z tej różnorodności?

3. Określ jasno zadania dla poszczególnych członków zespołu

Każdy czuje się dobrze, jeśli wie konkretnie, co ma w pracy robić, co jest jego obowiązkiem i jakie są oczekiwania. Omów więc z poszczególnymi członkami zespołu każdy punkt. Wracaj do tego systematycznie, upewniaj się, że dobrze się rozumiecie.

4. Zadbaj o sprzęt i narzędzia do pracy

Może trudno w to uwierzyć, ale nadal w wielu miejscach prawdziwą zmorą pracowników jest brak narzędzi do pracy. Albo nie ma ich wcale, albo są mocno wyeksploatowane, albo oderwane od potrzeb rynkowych. Pracownik, który nie ma dobrych narzędzi, nie będzie pracował na miarę możliwości. Upewni się, jak to jest w twojej grupie.

5. Działaj oddolnie

Mało kto lubi, kiedy mu się narzuca rozwiązania.  Znacznie lepsze efekty można uzyskać angażując pracownika w rozmowę i wspólnie z nim poszukując rozwiązań. Dlatego też bądź pomocny, ale zawsze pytaj: jakie ty proponujesz rozwiązanie?

6. Czerp moc z talentów pracowników

Nie skupiaj się wyłącznie na tym, czego pracownicy robić nie potrafią. Spróbuj zrobić coś odwrotnego – szukaj w każdym z nich naturalnego potencjału, czyli talentów. Przyglądaj się im i zwracaj uwagę na to, co członkowie zespołu robią dobrze.

7. Udzielaj informacji zwrotnej 

Kiedy tylko możesz! Każdy potrzebuje wiedzieć, co robi dobrze, a co źle. Twoi pracownicy nie powinni się domyślać swoich błędów ani sukcesów. Powiedz im wprost, co doceniasz, co było potrzebne, a z czego można zrezygnować w przyszłości. Dzięki temu będą lepsi w tym, co robią!

8. Doceniaj i chwal

Motywacja to nie benefity w postaci kawy i owoców. To pochwały i czucie się docenionym. Krytyka nie dodaje nam mocy, a często podcina skrzydła. Wiatru w żagle dostajemy wiedząc, że jesteśmy potrzebni i robimy postępy w nauce. Jako lider pamiętaj o tym codziennie.

9. Pokazuj drogę rozwoju

Pracownicy bardzo często podkreślają, że w swoim przełożonym chcieliby mieć mentora i osobę, która im wskaże drogę rozwoju, pomoże rozwiązać problemy, nauczy pracy. Jeśli chcesz być managerem z krwi i kości, miej na uwadze, że twoi ludzie chcą się od ciebie uczyć. Tutaj nie ma miejsca na rywalizację, a wzajemne czerpanie z tego, co potrafimy robić najlepiej.

10. Pytaj, pytaj i bądź ciekawy odpowiedzi

Nie błądzi ten lider, który pyta. I uważnie słucha odpowiedzi. Nie zawsze sprawy są takie, jak nam się wydaje. Ludzie mogą mieć zupełnie inną motywację przy wykonywaniu danej rzeczy, niż zakłada lider. Dlatego warto pytać pracowników, czym się sugerowali proponując takie a nie inne rozwiązanie, jakiej pomocy potrzebują, czy mają wystarczająco dużo czasu na wykonanie zadania… I tak dalej.

Jak widzisz, budowanie naprawdę zaangażowanego zespołu opiera się na fundamentalnych zasadach, które być może już znasz, ale nie zawsze pamiętasz o ich codziennym wykorzystaniu. Wierzę, że dzięki przypomnieniu sobie ich, spojrzysz na swój zespół i swoja rolę w nim z zupełnie innej perspektywy.


Izabela Bierlet-Chwast

Dyrektor zarządzający PassionHR

izabela.bierlet@passionhr.pl

+48 505 864 416