Pobierz darmowego ebooka "5 skutecznych sposobów na rekrutację online"

Talent a mocna strona

18 listopada 2020

„Nie ma skuteczniejszego sposobu na wzmocnienie ludzi, niż postrzeganie każdej osoby w kategoriach jej mocnych stron”
Donald. O. Clifton

Talenty są kluczem do zrozumienia siebie. Pomagają nam lepiej zrozumieć, co wpływa na nasze wybory i co kierunkuje naszymi działaniami. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego jesteś dobry w pewnych rzeczach lub lubisz robić wybrane zadania to wyjaśnieniem są właśnie nasze talenty. Posiadanie talentu to dopiero początek. Uświadomienie sobie ich oraz intensywna praca nad sobą mogą dopiero sprawić, że staną się one naszymi mocnymi stronami.

Czym jest talent?

Talent to nasz naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który możemy produktywnie wykorzystać. Każdy z nas ma talenty. Nie są one ani lepsze, ani gorsze. Po prostu są i to od nas zależy, czy poznamy ten swój naturalny potencjał, czy go polubimy i czy go wykorzystamy.

Jak polubić swoje talenty?

Gdy pytam swoich klientów o odczucia po wykonaniu testu CliftonStrengths (test Gallupa) często słyszę, że są wśród nich talenty, które lubią, ale i takie których nie lubią. Powody są różne. Czasem wynika to z niezrozumienia talentów, a czasem z braku umiejętności ich wykorzystania, które powodują, że talent będzie utrudniał nam życie. Jak polubić swoje talenty? Instytut Gallupa proponuje konkretny model:

Krok 1 – Name it  (Nazwij)

To pierwszy krok w pracy nad twoimi talentami. Najpierw musisz je nazwać i odpowiedzieć sobie na pytanie, co one dla ciebie oznaczają. Jest to etap, w których pracujemy z raportami, tworzymy własne charakterystyki talentów. Możemy również o talentach opowiedzieć innym ludziom.

Krok 2 – Clame it ( Dostrzeż)

Postaraj się przywołać w myślach swoje sukcesy i produktywne działania. Mogą to być sytuacje i zadania, z których jesteś naprawdę zadowolony. Jakich talentów wtedy użyłeś? W jaki sposób przyczyniły się do Twoich sukcesów?

Krok 3 – Aim it (Wyceluj)

Kolejnym krokiem jest poszukanie warunków do celowego użycia swoich talentów. Ważne jest, abyś korzystał z nich bardziej intencjonalnie, z pełną świadomością. Zastosuj swoje talenty w praktyce każdego dnia – nie tylko w sytuacjach służbowych, ale w codziennym życiu.

Możesz również zapytać osób z twojego otoczenia, jak widzą twoje talenty. Poproś, by skupili się na sytuacjach, w których byłeś najlepszą wersją siebie.  Warto zapytać o to osoby z różnych obszarów naszych aktywności życiowych. Być może dostaniesz od nich obraz siebie, z którego nie zdajesz sobie sprawy.

Czym jest mocna strona?

Talent może stać się mocną stroną, gdy w niego zainwestujemy. Mocna strona to umiejętność stałego, bliskiego doskonałości wykonania jakiegoś zadania. Potrafisz wtedy świadomie wykorzystać talent, użyć go, by osiągnąć swoją efektywność. Ważne jest również to, że potrafisz powtarzać te pozytywne wyniki. Czego do tego potrzebujesz? Przede wszystkim czasu na praktykowanie, ale także wiedzy i umiejętności. Są to istotne składniki silnej strony, które w połączeniu z talentami dają doskonałe rezultaty.

Jakie inwestycje poczyniłam w moim talencie MAKSYMALISTA

Podzielę się z tobą swoim osobistym doświadczeniem, abyś łatwiej było ci zrozumieć praktyczne zastosowanie tego, o czym właśnie przeczytałeś. Posłużę się moim talentem maksymalista. Czym wyróżnia się ten talent według Gallupa? Osoby z talentem maksymalista koncentrują się na silnych stronach jako sposobie stymulowania doskonałości osobistej oraz zespołowej. Starają się przekształcić coś, co jest dobre, w coś co będzie doskonałe.

  1. Dając feedback współpracownikom, skupiam się na potencjale i na tym, co warto rozwinąć. Kiedyś udzielałam feedbacku, ponieważ wydawało mi się, że jeśli ma się dobrą intencję, to druga strona na pewno nie ma nic przeciwko temu. Nauczyłam się, że warto zapytać, czy ma na to ochotę i czy potrzebuje feedbacku ode mnie.
  2. Szukam osób, które są lepsze ode mnie i od których mogę się uczyć. Gdy nie mam kogoś takiego w pobliżu, czuję, jakbym stała w miejscu.
  3. Stawiam sobie granicę w określeniu tego, co jest dobre. W związku z tym, że mogłabym swoje zadania poprawiać i udoskonalać bez końca, muszę postawić granicę, gdy coś jest „wystarczająco dobre”. Inaczej moje zadania mogą trwać bardzo długo.

Jak widzisz, każdy talent jest jak medal – ma dwie strony. Dopiero, kiedy poznasz je obydwie, będziesz doskonale wiedzieć, jak nad nim pracować. Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do mnie! Razem możemy osiągnąć wspaniałe rezultaty!


Izabela Bierlet-Chwast

Dyrektor zarządzający PassionHR

izabela.bierlet@passionhr.pl

+48 505 864 416