Pobierz darmowego ebooka "5 skutecznych sposobów na rekrutację online"

Pracodawco, znajdź diament i go oszlifuj, czyli…

29 lipca 2021

Dlaczego warto postawić na staż?

Ostatnio mogliście przeczytać wywiad z Dawidem Majem z Agencji Reklamowej Be Digital na temat zalet płynących z zatrudniania stażystów. Wakacje to idealny moment na zgłębienie tematu stażu, dlatego tym razem dowiecie się, jak można przygotować się do procesu stażowego i na co powinniście zwrócić uwagę podczas wybierania stażysty.

Moją rozmówczynią jest szefowa PassionHR Izabela Bierlet, która swoją wiedzę HR managera wzbogaciła o doświadczenie praktyczne. W PassionHR program stażowy jest realizowany z dużym powodzeniem, dlatego dzielimy się z wami naszymi spostrzeżeniami.

Anna Pajęcka: Dlaczego zdecydowałaś się na zatrudnienie stażysty?

Izabela Bierlet: Taka forma rozpoczęcia współpracy jest dużym wyzwaniem dla obu stron, ale daje bardzo dobre możliwości do ułożenia partnerskiej współpracy. Ważne jest jednak, żeby zatrudniać osobę na staż nieprzypadkowo, ale w sposób zaplanowany i odpowiedzialny. Zawsze prowadzimy pełen, kilkuetapowy proces rekrutacji. Poza rozmowami prosimy również o próbkę pracy. Często kandydaci na staż są zaskoczeni tak rozbudowaną formą, ale kierujemy się dalszą perspektywą. Szukamy osoby, która mogłaby się związać z firmą na dłużej. Poza tym nieodpowiednia osoba na stażu może zrobić wiele krzywdy firmie. Lubię pracować z osobami, które dopiero zaczynają swoją drogę zawodową, bo są nastawione na zdobywanie wiedzy i próbowanie nowych rzeczy.

AP: Jakie, według Ciebie, są największe korzyści z rozpoczęcia współpracy od stażu?

IB: Z całą pewnością jest tomożliwość obustronnego sprawdzenia, czy jesteśmy dla siebie. Staż to konkretny okres czasu, po którym obie strony podejmują decyzję co do dalszej drogi. Daje to dużą swobodę i taki komfort myślowy. Dobrze wiedzieć, że ewentualna decyzja o zmianie stażu na zatrudnienie w pełnym wymiarze, to obopólna i świadoma decyzja. Jeśli natomiast podczas stażu okaże się, że jednak to nie jest to i przykładowo stażysta nabrał przekonania co do chęci spróbowania swoich sił w innej branży lub firmie, to nic wielkiego się nie dzieje – szukanie swojego miejsca to zupełnie normalna sprawa.  Ze stażu wynika także ocena. Bardzo ważne jest, aby udzielać na bieżąco informacji zwrotnej. Istotne są także zawodowe nawyki. Na początku drogi jesteśmy w stanie na nie wpływać i budować postawy, które w naszej organizacji są pożądane.

AP: Czy dostrzegasz jakieś zagrożenia związane z zatrudnianiem stażystów?

IB: Na pewno jest to duża niesamodzielność. Decydując się na zatrudnienie stażysty, musimy pamiętać, że stażysta będzie wymagał od nas dużej uwagi, planu wdrożenia, rozmów feedbackujących oraz planu rozwojowego. To również czas poświęcony na przekazywanie wiedzy i wsparcie w nauce. Bez gotowości na to nie ma sensu podejmować tematu.

AP: Jak myślisz, dlaczego wielu pracodawców boi się zatrudniać osoby na staż?

IB: Myślę, że nadal wśród pracodawców panuje przekonanie, że stażysta to ktoś, kto zrobi kawę i skanuje dokumenty. I co najważniejsze – pracuje za darmo. Na rynku pracy wygląda to dziś inaczej. Staż to ważny punkt w karierze zawodowej. Stażyści oczekują ambitnych i wymagających zadań. Kwestia wynagrodzenia za staż, a więc za pracę, jest dla mnie oczywista. Polecam korzystać z takiej formy współpracy. Mamy szanse znaleźć prawdziwy diament i go oszlifować.

AP: Dziękuję za rozmowę.

IB: Ja również bardzo dziękuję.


Anna Pajęcka

Manager działu rekrutacji/Doradca ds. HR

anna.pajecka@passionhr.pl

+48 664 940 621